RT9166-12GVL
Part Number: RT9166-12GVL
Manufacturer: Richtek
Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity: 868
Description: IC REG LDO 1.2V 0.3A SOT23-3
Request Quantity:
PDF:
Product Information:
Standard Package:1
Packaging:Cut Tape (CT)
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.2V
Current - Output:300mA
Voltage - Dropout (Typical):0.23V @ 300mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2.8 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min):300mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C