RT9164A-18GL
Part Number: RT9164A-18GL
Manufacturer: Richtek
Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity: 873
Description: IC REG LDO 1.8V 1A TO252
Request Quantity:
PDF:
Product Information:
Standard Package:1
Packaging:Cut Tape (CT)
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:1A
Voltage - Dropout (Typical):1.3V @ 1A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 14V
Current - Limit (Min):1A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C