NJM2881F28-TE1
Part Number: NJM2881F28-TE1
Manufacturer: NJR
Package: SC-74A, SOT-753
Quantity: 876
Description: IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT23-5
Request Quantity:
PDF:
Product Information:
Standard Package:1
Packaging:Cut Tape (CT)
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.8V
Current - Output:300mA
Voltage - Dropout (Typical):0.1V @ 100mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 6V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C