SC1565IS-1.8TRT
Part Number: SC1565IS-1.8TRT
Manufacturer: Semtech
Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Quantity: 885
Description: IC REG LDO 1.8V 1.5A 8SO
Request Quantity:
PDF:
Product Information:
Standard Package:1
Packaging:Cut Tape (CT)
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:1.5A
Voltage - Dropout (Typical):0.27V @ 1.5A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2.2 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min):1.6A
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)