AS1359-BTTT-31
Part Number: AS1359-BTTT-31
Manufacturer: ams
Package: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity: 924
Description: IC REG LDO 3.1V 0.3A TSOT23-5
Request Quantity:
PDF:
Product Information:
Standard Package:1
Packaging:Cut Tape (CT)
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.1V
Current - Output:300mA
Voltage - Dropout (Typical):0.14V @ 300mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 5.5V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C