AS1376-BTDT-12
Part Number: AS1376-BTDT-12
Manufacturer: ams
Package: 8-UFDFN Exposed Pad
Quantity: 934
Description: IC REG LDO 1.2V 1A 8TDFN
Request Quantity:
PDF:
Product Information:
Standard Package:1
Packaging:Cut Tape (CT)
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.2V
Current - Output:1A
Voltage - Dropout (Typical):0.105V @ 1A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 3.6V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C