RT9064-25GX
Part Number: RT9064-25GX
Manufacturer: Richtek
Package: TO-243AA
Quantity: 999
Description: IC REG LDO 2.5V 0.2A
Request Quantity:
PDF:
Product Information:
Standard Package:1
Packaging:Cut Tape (CT)
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.5V
Current - Output:200mA
Voltage - Dropout (Typical):-
Number of Regulators:1
Voltage - Input:3.5 V ~ 14 V
Current - Limit (Min):240mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C