RT9172-25GM
Part Number: RT9172-25GM
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 2.5V 3A TO263
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.5V
Current - Output:3A
Voltage - Dropout (Typical):0.4V @ 3A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 5.5V
Current - Limit (Min):3.5A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C