RT9172-18GM
Part Number: RT9172-18GM
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 1.8V 3A TO263
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:3A
Voltage - Dropout (Typical):0.4V @ 3A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2.25 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min):3.5A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C