RT9172-15GM
Part Number: RT9172-15GM
Manufacturer: Richtek
Package: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 1.5V 3A TO263
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.5V
Current - Output:3A
Voltage - Dropout (Typical):0.4V @ 3A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2.25 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min):3.5A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C