NJM2396F63
Part Number: NJM2396F63
Manufacturer: NJR
Package: TO-220-4 Full Pack
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 6.3V 1.5A TO220F-4
Request Quantity:
PDF:
Product Information:
Standard Package:50
Packaging:Tube
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:6.3V
Current - Output:1.5A
Voltage - Dropout (Typical):0.2V @ 500mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 35V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C