NJU7223F18#
Part Number: NJU7223F18#
Manufacturer: NJR
Package: TO-220-3 Full Pack
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 1.8V 0.5A TO220F
Request Quantity:
PDF:
Product Information:
Standard Package:100
Packaging:Bulk
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:500mA
Voltage - Dropout (Typical):0.4V @ 150mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 14V
Current - Limit (Min):700mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C