RT9183-25GM
Part Number: RT9183-25GM
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 2.5V 1.5A TO263
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.5V
Current - Output:1.5A
Voltage - Dropout (Typical):0.33V @ 1.5A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 5.5V
Current - Limit (Min):2A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C