RT9183-18GM
Part Number: RT9183-18GM
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 1.8V 1.5A TO263
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:1.5A
Voltage - Dropout (Typical):0.33V @ 1.5A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min):2A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C