S-1170B42UC-OUBTFG
Part Number: S-1170B42UC-OUBTFG
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 4.2V 0.8A SOT89-5
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:4.2V
Current - Output:800mA
Voltage - Dropout (Typical):0.12V @ 300mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 6.5V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C