S-1170B36UC-OTVTFG
Part Number: S-1170B36UC-OTVTFG
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 3.6V 0.8A SOT89-5
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.6V
Current - Output:800mA
Voltage - Dropout (Typical):0.12V @ 300mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 6.5V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C