S-1170B17UC-OTCTFG
Part Number: S-1170B17UC-OTCTFG
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 1.7V 0.8A SOT89-5
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.7V
Current - Output:800mA
Voltage - Dropout (Typical):0.25V @ 300mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C