S-1170B15UC-OTATFG
Part Number: S-1170B15UC-OTATFG
Manufacturer: Seiko
Package: SOT-89-5/6
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 1.5V 0.8A SOT89-5
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.5V
Current - Output:800mA
Voltage - Dropout (Typical):0.35V @ 300mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C