RT9164A-18GM
Part Number: RT9164A-18GM
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 1.8V 1A TO263
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:1A
Voltage - Dropout (Typical):1.3V @ 1A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 14V
Current - Limit (Min):1A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C