RT9164A-15GM
Part Number: RT9164A-15GM
Manufacturer: Richtek
Package: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 1.5V 1A TO263
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.5V
Current - Output:1A
Voltage - Dropout (Typical):1.3V @ 1A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:3 V ~ 14 V
Current - Limit (Min):1A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C