XC6222B301PR-G
Part Number: XC6222B301PR-G
Manufacturer: Torex
Package: SOT-89-5/6
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 3V 0.7A SOT89-5
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3V
Current - Output:700mA
Voltage - Dropout (Typical):0.12V @ 300mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 6V
Current - Limit (Min):720mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C