AP1152ADU45
Part Number: AP1152ADU45
Manufacturer: AKM
Package: SOT-89-5/6
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 4.5V 0.3A 5SOT89
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:4.5V
Current - Output:300mA
Voltage - Dropout (Typical):0.235V @ 300mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 14.5V
Current - Limit (Min):380mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C