AP1152ADU28
Part Number: AP1152ADU28
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 2.8V 0.3A 5SOT89
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.8V
Current - Output:300mA
Voltage - Dropout (Typical):0.235V @ 300mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 14.5V
Current - Limit (Min):380mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C