AP1152ADU18
Part Number: AP1152ADU18
Manufacturer: AKM
Package: SOT-89-5/6
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 1.8V 0.3A 5SOT89
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:300mA
Voltage - Dropout (Typical):-
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2.1 V ~ 14.5 V
Current - Limit (Min):380mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C