MPQ20056GG-18-AEC1-P
Part Number: MPQ20056GG-18-AEC1-P
Manufacturer: Monolithic Power Systems Inc.
Package: 8-TFDFN Exposed Pad
Quantity: 1000
Description: IC REG LDO 1.8V 0.25A
Request Quantity:
PDF:
Product Information:
Standard Package:500
Packaging:Tape & Reel (TR)
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:250mA
Voltage - Dropout (Typical):-
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C