LM2852XMXAX-2.5
Part Number: LM2852XMXAX-2.5
Manufacturer: Texas Instruments
Package: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Quantity: 2500
Description: IC REG BUCK 2.5V 2A SYNC 14TSSOP
Packaging:Tape & Reel (TR)
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2.85V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:2A
Frequency - Switching:1.5MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad