MP2305DS-LF-Z
Part Number: MP2305DS-LF-Z
Manufacturer: Monolithic Power Systems Inc.
Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Quantity: 2500
Description: IC REG BUCK ADJ 2A SYNC
Packaging:Tape & Reel (TR)
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Adjustable
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.75V
Voltage - Input (Max):23V
Voltage - Output (Min/Fixed):0.923V
Voltage - Output (Max):20V
Current - Output:2A
Frequency - Switching:340kHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)